Wygrana, która dała medal

Czas na ocenę sportową sobotniego wieczoru i występu koszykarek AZS Politechniki. Rywalizacja o trzecie miejsce polegała na rozegraniu dwóch spotkań. O klasyfikacji decydował łączny rozrachunek, a po pierwszym meczu był remis 72:72.

Pojedynek w hali przy ul. Kamiennej zaczynał się niejako od zera. Pierwsza kwarta wyglądała lepiej w wykonaniu gospodyń. Dobrze dysponowana Małgorzata Zuchora wraz z Agnieszką Krzywoń i Natalią Popiół wypracowała dla drużyny przewagę 17:8.

Podopieczne trenera Wojciecha Downar-Zapolskiego spisywały się całkiem nieźle jako drużyna i wydawało się, że pójdą za ciosem. Po akcji Agaty Rafałowicz na początku drugiej kwarty wynik brzmiał 28:19. Wtedy przebudziły się poznańskie zawodniczki. Dwa trafienia za trzy i wejścia pod kosz pozwoliły przechylić szalę zwycięstwa i pokazały, że brak czujności może wiele kosztować.

Do przerwy jednak udało się wywalczyć wynik 42:42, głównie za sprawą dwóch trzypunktowych rzutów Rafałowicz. Remis po raz kolejny był dobrym zwiastunem, bo wymusił utrzymanie koncentracji.

To przydało się w trzeciej części. Często w sezonie okazywała się ona piętą achillesową, ale nie tym razem. Świetna skuteczność Małgorzaty Zuchory stanowiła wartość bezcenną. Do tego doszła bardziej zdyscyplinowana postawa w defensywie i znów to AZS Politechnika nadawała ton. Przed decydującą kwartą prowadziła 61:56.

W ostatniej kwarcie przeciwniczki robiły wszystko, by postawić na swoim, ale krakowianki odpierały ataki. Znów klasę pokazała Zuchora. Częściej piłkę w koszu umieszczała Popiół, a punktowały jeszcze Katarzyna Kocaj i Rafałowicz. W ostatniej minucie dystans między obiema ekipami sięgnął 10 „oczek”. Tylko nieszczęście mogło pozbawić ekipę ze stolicy Małopolski triumfu.

Kataklizm jednak nie nadszedł. Gospodynie obroniły przewagę i po końcowej syrenie mogły się zasłużenie cieszyć.

AZS Politechnika Korona Kraków – MUKS Poznań 81:73 (22:14, 20:28, 19:14, 20:17)

AZS Politechnika: Zuchora 25 (5×3), Rafałowicz 19 (11 as., 7 zb.), Popiół 17, Krzywoń 8, Kocaj 6 (13 zb.), Kopiec 4, Ruta 2, Mazur 0.